حادثه در غذاخوری شرکت که به پیمانکار واگذار شده است

سؤال : آقای مهندس بخارایی ، باتشکر از پاسخی که ارایه می فرمایید ، سؤالی داشتم ، ما اگر رستوران شرکت را کُلاًبه پیمانکاری بدهیم و حادثه ای برای کارگر پیمانکار به علت عدم رعایت مقررات ایمنی از سوی کارفرمای اویعنی پیمانکار  رخ بدهد ما مسئولیتی داریم

پاسخ :

در این ارتباط با توجه به عللی که بروز حادثه متأثر از آنها بوده است  ، نظرات کارشناسان ، متفاوت است ولی در کُل  توجه داشته باشید که با استناد به ماده 9  آیین نامه ایمنی امور پیمانکاری مصوب 89/3/5 که چنین مقرر می دارد :

ماده9ـ کارفرما مکلف است با توجه به قوانین و آئین نامه های موجود و مفاد قرارداد فی مابین، بر عملکرد ایمنی کلیه پیمانکاران خود نظارت نماید.

بنابراین در صورتیکه عدم نظارت شما احراز گردد ، مقرره مذکور می تواند مستند استنباط کارشناس در استناد درصدی از مسئولیت به شما قرار گیرد

اما سخنی با همکاران خودم :

همانگونه که همه ما می دانیم ، ما کارشناسان  بررسی کننده حوادث کاری ، در بررسی بسیاری از حوادث کاری  ،  ماده 9 آیین نامه فوق الذکر را ، مستند استناد مسئولیت به صاحبان کار ، که کار را به پیمانکاران واگذار می کنند قرار می دهیم  ، مقرره ای که اگر در بکارگیری آن در جایگاه خودش ، دقت لازم و توجه دقیق کارشناسی  نشود ، مصیبتی برای مقاطعه دهندگان خواهد بود  ، در اینجا مجال شرح مبسوط این مهم  نیست ، به همین اندک ، بسنده می کنم که درراستای استفاده از این مقرره ،  با مطالعه و توجه  به همه مواد مندرج درآیین نامه مذکور ، جایگاه حقوقی و قانونی بکارگیری مقرره مذکور را درک کرده و آنگاه آنرا مستند استناد مسئولیت صاحبان کار ، مبنی بر عدم نظارت آنها بر اجرای مقررات ایمنی  از سوی پیمانکاران قرار دهیم

کارشناس غلامرضابخارایی

تماس با من :

gh.bokharaei@gmail.com

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین جستجو ها